Mikor sikeres a műszaki vizsga, milyen hibák esetén bukik meg az autó?
A műszaki vizsga során felmerülő hibákat 2018 májusa óta súlyosságuk szerint három különböző kategóriába sorolják:
Kisebb hibák
Ide tartoznak a jármű biztonságát vagy a környezetterhelést jelentősen nem befolyásoló kisebb hiányosságok, valamint az előírásoktól való kisebb eltérések. Kisebb hibának számít például a deformálódott ablaktörlőlapát, vagy ha a fékfolyadék szintje kissé a minimum alatt van.
Egy-egy ilyen típusú kisebb hiba miatt még a gépjármű megkapja a műszaki vizsga érvényességének a meghosszabbítását.
Komoly hibák
Ebben a kategóriában azokat a hiányosságokat találjuk, amelyek jelentősen befolyásolják a jármű biztonságát, a többi közlekedőt, illetve a környezetterhelést, vagy jelentős eltérést jelentenek az előírttól. Komoly hiba például a bizonytalanul rögzített rendszámtábla, vagy a túlságosan kopott fékdob, illetve féktárcsa.
Komoly hiba esetén két hónap műszaki érvényességet kap a gépjármű. Ebben az esetben két hónap áll rendelkezésére a gépjármű tulajdonosának a javításra, amelynek lejártával igazolnia kell, hogy a hiba elhárításra került. Ennek van egy újabb költsége, mivel újra vizsgáztatni kell az autót, így újra ki kell fizetni a hatósági díjat is.
Veszélyes hibák
Ezek a hibák közvetlen és azonnali veszélyt jelentenek a közlekedés biztonságára vagy olyan mértékben terhelik a környezetet, illetve térnek el az előírásoktól, hogy a jármű nem vehet részt a forgalomban. Veszélyes hibák esetén tehát a jármű nem megy át a műszaki vizsgán.
Ide tartoznak egyebek mellett a jármű hiányzó vagy olvashatatlan okmányai, vagy a túl nagy holtjátékkal rendelkező fékpedál.
A műszaki vizsga eredménye
Amennyiben egy gépjármű nem megy át a műszaki vizsgán, mert olyan súlyos hibát találnak a vizsgáztatás során, akkor a gépjármű forgalmi engedélyét a vizsga napjával azonnali hatállyal bevonják és amíg a hibát ki nem javítják, addig a gépjárművel nem lehet közlekedni a forgalomban.
Azt is fontos tudni, hogy ha a gépjármű nem megy át a műszaki vizsgán, a hatósági vizsgadíjat akkor is kötelező kifizetnie a tulajdonosnak, nem csak a sikeres vizsga esetében.